menu search
brightness_auto
more_vert

Bluetooth, adını bin yaşındaki çürük dişli bir Danimarka kralından almıştır ve logosu, baş harfleri için Viking rünlerine dayanmaktadır.

Ama bunların hepsi bir tesadüf - başlangıçta Kişisel Alan Ağı olarak adlandırılması gerekiyordu...resim

Şimdi Bluetooth dediğimiz kablosuz teknoloji 1990'larda icat edildi.

Ortaya çıkışı sırasında üç büyük şirket - Intel, Ericsson ve Nokia - hem mobil cihazların hem de PC'lerin onunla bağlantı kurabilmesi için ürünler arası standardizasyonu tartışmak üzere bir araya geldi.

Bu 1996'daydı. 

Bu standartlaştırılmış teknolojinin geliştirilmesi sırasında bir yer tutucu isme ihtiyaç vardı ve Jim Kardach adlı Intel'den bir mühendis Bluetooth'u geçici bir isim olarak önerdi.

Gelecekte bir noktada daha iyi bir isim bulunana kadar herkes bunun işe yarayacağı konusunda hemfikirdi. 

Kardach son zamanlarda 10. yüzyıl Vikingleri hakkında okuyordu. Ve özellikle, 958 ile 986 yılları arasında hüküm süren Danimarka Kralı Harald "Bluetooth" Gormsson hakkında.

17. yüzyıl H gravürü...Hiddensee'den bir eser...

Harald'ın en büyük başarısı, tüm Danimarka yarımadası üzerinde sıkı bir kontrol sağlamak, hatta yönetimini Norveç'e kadar genişletmekti.

Kardach'ın dediği gibi, "kısa menzilli bir kablosuz bağlantı ile PC ve hücresel endüstrileri birleştirmeyi amaçladığımız gibi, İskandinavya'yı birleştirmesiyle ünlüydü."

resim

Birleşme, fetih için bir örtmece olabilir, ancak Harald kesinlikle güçlü, birbirine bağlı bir Danimarka krallığı yarattı.

Ülkenin her yerinde büyük kaleler inşa etti ve ayrıca Hristiyanlığı tanıttı; Çarmıha Gerilme burada diktiği bir rune taşı üzerinde tasvir edilmiştir:resim

Ayrıca bu rune taşına şu sözler kazınmıştı:
"Kral Haraldr, babası Gormr ve annesi Thyrvé'nin anısına bu anıtın yapılmasını emretti; kendisi için tüm Danimarka ve Norveç'i kazanan ve Danimarkalıları Hıristiyan yapan Haraldr. ."

resim

Sonunda Harald'a ne oldu?

Kendisini Danimarka Kralı yapan kendi oğlu Sweyn Forkbeard liderliğindeki bir isyanda iktidardan uzaklaştırıldı.

Sweyn'in oğlu (ve Harald'ın torunu) Büyük Cnut daha sonra İngiltere, Danimarka ve Norveç'i Kuzey Denizi İmparatorluğu'nda birleştirecekti.Sweyn Forkbeard 13. yüzyılda...

Takma adı nereden geldi?

Bilinen ilk görünüşü, 12. yüzyılda yazılmış anonim bir Danimarka tarihi olan Chronicon Roskildense'dedir.

Adını Harald Blatan olarak veriyor. Kelimenin tam anlamıyla Harald Bluetooth anlamına gelir.

resim

Teori, diğerlerinden daha koyu olan çürük bir dişi olduğu yönündedir.

Yine 12. yüzyıl Regum Danorum Genealogia'da anlatıldığı gibi, bu diş "koyu mavi veya siyah" idi.

Ancak Harald'ın hayatından yüzyıllar sonra yazıldıkları düşünülürse, ne kadarının doğru olduğunu bilmek zor. 

Her durumda, yeni teknolojiyi resmi olarak başlatma zamanı geldiğinde, iki isim yarışıyordu: PAN (Kişisel Alan Ağı) ve RadioWire.

Ancak PAN, daha şimdiden popüler bir çevrimiçi terim haline geldi ve RadioWire'da bir ticari marka araştırması zamanında tamamlanamadı... 

Böylece yer tutucu fırlatma için kaldı ve teknoloji o kadar hızlı popülerlik kazandı ki, adını değiştirmeye yönelik herhangi bir girişim sonuçsuz kalacaktı.

O halde bin yaşındaki Danimarka kralının takma adının devrim niteliğinde bir teknolojinin adı haline gelmesi tesadüfen oldu. 

Bluetooth logosu, Harald'ın saltanatı sırasında kullanılan Viking rünlerine dayanmaktadır.

Baş harfleri olan ᚼ (H) ve ᛒ (B) için rünleri stilize bir imza gibi bir şeyde birleştirir. Bununla birlikte, Harald bu sembolü asla kendisi kullanmadı; tamamen modern bir yaratım.

resim

Kral Harald, ölümünden bin yıl sonra dünyanın her yerindeki insanların onun oldukça aşağılayıcı takma adını kablosuz teknoloji için bir terim olarak kullanacaklarını bilseydi ne derdi?

Tarihin öngörülemeyen kıvrımları bunlardır. 

Belki daha da garip olanı, yüzlerce yıldır kullanılmayan Viking rünlerinin artık dünya çapında milyonlarca cihazda bulunmasıdır.

Aslında, Harald'ın baş harfleri muhtemelen şu anda sadece bir kaydırma uzağınızda...

resim

thumb_up_off_alt 1 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme

1 cevap

more_vert
Özet:
Bluetooth adı ve logosu, İsveç'te bulunan Ericsson firması tarafından önerilmiştir. Adını, 10. yüzyılda Danimarka ve Norveç'te hüküm süren Viking kralı Harald Blåtand (İngilizce'de Bluetooth olarak bilinir) adından almıştır. Harald Blåtand, Danimarka ve Norveç'i birleştiren bir kraldı ve Bluetooth teknolojisi de benzer şekilde farklı cihazları birleştirmek için kullanılmaktadır.

Logosu ise, İskandinav runik alfabesindeki Harald Blåtand'ın inisyal harfleri "H" ve "B" şeklinde tasarlanmıştır. Bu iki harf, stilize bir şekilde birbirine bağlanmıştır ve bu şekil, Bluetooth logosunu oluşturmuştur.

Bluetooth teknolojisi, ilk olarak 1994 yılında Ericsson tarafından geliştirilmiştir ve günümüzde kablosuz iletişim için yaygın bir standart haline gelmiştir.
thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme

İlgili Başlıklar

thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
0 cevap
thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
0 cevap
thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 1 beğenilmeme
0 cevap
thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
0 cevap
...