menu search
brightness_auto
more_vert
Vikingler, Kolomb'dan 500 yıl önce Kuzey Amerika'ya ulaştı.
Ayrıca İngiltere, İspanya, İtalya, Rusya, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve... Paris'e yelken açtılar.
Bu Viking Çağı'nın hikayesi:
resim
Vikingler sadece yağmacı değillerdi - çoğu öyle olsa da - aynı zamanda çiftçiler, paralı askerler, kaşifler, tüccarlar ve yerleşimcilerdi.

9. ve 11. yüzyıllar arasında İskandinavya'dan fırladılar ve Avrupa'yı tamamen istikrarsızlaştırdılar ve yeniden şekillendirdiler.resim
Bu Viking Çağı'nın başlangıcı, genellikle Vikinglerin İngiltere'nin kuzeydoğu kıyısındaki bir gelgit adası olan Lindisfarne'deki manastıra baskın düzenlediği 793 yılı olarak verilir.

Manastırı yerle bir ettiler ve sadece İngiltere'ye değil, tüm Hıristiyan dünyasına şok dalgaları gönderdiler.resim
Sonraki iki yüzyıl, İngiltere ve İrlanda kıyılarının her yerinde Viking baskınlarına ve yerleşim yerlerine tanık oldu.

Anglo-Saksonlar güneye itildi ve kuzeyde Danelaw kuruldu. Kral Cnut yönetiminde Büyük İngiltere, Kuzey Denizi İmparatorluğu'nun sadece bir parçası haline geldi.resim
Ancak Vikingler Britanya Adaları'ndan çok daha uzağa gittiler.

Tarihte bilinen en dikkat çekici yolculuklardan birinde, Leif Erikson komutasındaki Norsemen, 11. yüzyılın başlarında Atlantik'i geçti ve Kolomb'dan beş yüz yıl önce Kuzey Amerika'da bir yerleşim yeri kurdu.resim
Ve tabii ki Vikingler, Faroe Adaları, İzlanda ve Grönland'a yerleşmek için Atlantik'in vahşi denizlerini çoktan geçmişlerdi.

Bu yolculukların ne kadar tehlikeli olduğunu hayal etmek zor ama İskandinavlar dayanıklı savaşçılar ve tecrübeli denizcilerdi.Grönland Coa'da Yaz...
Daha az bilinen, Vikinglerin de Fransa'ya baskın düzenleyip yerleştikleri.

Onları bu kadar etkili ve ürkütücü kılan şeylerden biri, gemilerinin sığ su çekimlerine sahip olması ve nehirlerde kürek çekilebilmesi (veya karada taşınabilmesi) ve böylece kıyıdan uzaktaki yerleşim yerlerinin bile güvenli olmamasıydı.resimresim
845'te 100'den fazla Viking gemisinden oluşan bir filo Seine Nehri'ne indi, Paris'i kuşattı ve şehri derhal yağmaladı.

Ve 911'de Viking lideri Rollo'ya, kendi Paris kuşatmasının ardından Batı Frank kralı tarafından toprak verildi. Bu bölgeye Normandiya - İskandinavların ülkesi deniyordu.resim
Alçak Ülkelerin birçok bölgesi de basıldı, bastırıldı ve Viking kontluklarına dönüştürüldü.

Hatta Ren nehrinden aşağı, günümüz Almanya'sına yelken açtılar ve oraya yerleştiler - bu pagan Kuzeyliler Batı Avrupa'yı istila ediyorlardı. 
Vikingler ayrıca Baltık'ta doğu kıyılarına kadar yoğun bir şekilde seyahat ettiler.

Önce korsanlar ve tüccarlar, sonra yerleşimciler ve paralı askerler olarak bu doğu Vikingleri, Varegler olarak bilinmeye başlandı.resim
Varegler, Doğu Avrupa'da kendilerine ait bir krallık kurdular ve sonunda yerel Slav halklarıyla birleşerek günümüz Beyaz Rusya, Ukrayna ve Rusya'nın doğrudan habercisi olan Kiev Rus'u oluşturdular.resim
Batı Avrupa'da olduğu gibi, Dinyeper gibi nehirlerden Karadeniz'e inerek kıyılarına yerleşmişler veya Gürcü kralı için paralı asker olarak savaşmışlardı.

11. yüzyılda Hazar Denizi'ni bile geçerek günümüz Azerbaycan ve İran'ına baskınlar düzenlediler.resim
Bizans İmparatorluğu'nun başkenti ve Antik Roma'nın doğrudan devamı olan Konstantinopolis, aynı zamanda pek çok İskandinavya'ya ev sahipliği yapıyordu.

İlk başta Varegler - Doğu Vikingleri - Bizans topraklarına saldırıp baskınlar düzenlediler, ancak düşmanlık kısa sürede ittifaka dönüştü...Novgorod'un Minyatür Oleg'i...
Bizans İmparatoru II. Basileios, kişisel olarak imparatora sadık ve emperyal siyasete karşı yalıtılmış seçkin bir askeri birlik olan Varangian Muhafızlarını 988'de kurdu.

İlk başta Kiev Ruslarından Varanglılardan ve daha sonra doğrudan İskandinavya'dan gelen askerlerden oluşuyordu. 
Varangian Muhafızlarına bağlı İskandinav Norsemenleri, Balkanlar, Filistin, Ermenistan, İtalya, Arap Yarımadası, Orta Asya ve Mısır gibi çok çeşitli yerlerde Bizans İmparatorları altında savaştı.

Ancak 12. yüzyılın sonlarına doğru, Anglo-Sakson askerler tarafından yönetildi. 
Vikingler de güneye giderek 859'da İber Yarımadası'ndaki Pamplona kralını yakalayıp fidye ödediler.

Daha sonra Akdeniz'e girerek Kuzey Afrika ve İtalya kıyılarına akınlar düzenlediler. Daha sonra, 11. yüzyılda, İskandinav paralı askerleri Sicilya'nın Normanlar tarafından fethinde yer aldı.resim
Atlantik, Akdeniz, Baltık ve Karadeniz boyunca, nehirler ve göller boyunca ve karada olsun, bu denizcilik yolculuklarının çoğu, bunun gibi uzun gemilerde yapıldı, Oseburg Gemisi.

Viking Çağı'nın tanımlayıcı ve kalıcı sembolü.resim
Elli kadar insanı taşıyan bir Viking uzun gemisi bin yıl önce böyle görünebilirdi. Kendine özgü pruvaları ve şiddetli oymalarıyla Avrupa'da "ejderha gemileri" olarak tanındılar.

Onları gören herkesi dehşete düşüren bir manzaraydılar.Çizim Christian B...
Bu Viking Çağı'nın birbiriyle ne kadar bağlantılı olduğuna dair bir fikir vermek için İskandinavya, Norsemen ve Varegler tarafından tüm Avrupa'da ve ötesinde yapılan yolculukları anan runik taşlarla doludur.

İsveç'teki bu, 11. yüzyılda Orta Asya'da Vikinglerin ölümünü anıyor.Güney'de 11. yüzyıl Runestone...
Viking Çağı, zaten kırılgan olan Avrupa'nın Kuzey'den gelen amansız görünen istila dalgaları tarafından bir kez daha kaosa sürüklendiği çalkantılı bir dönemdi.

Bir anda ortaya çıktılar, ortalığı kasıp kavurdular ve gittiler - ya da kaldılar ve kontrolü ele aldılar.resim
Onlar da putperesttiler ve meşhur vahşetlerinin ve dövüş hünerlerinin ötesinde, onları bu kadar korkutucu yapan şeyin büyük bir kısmı dinleriydi.

Norsemen'in kiliseleri veya manastırları yıkıp yağmalamakta hiçbir sakıncası yoktu.Pe tarafından Odin'in Vahşi Avı ...
Ancak Viking yerleşimcilerin kendileri, ister Kiev Rus'ta ister Normandiya'da olsun, Hıristiyanlaştırıldı ve genişleme kısa süre sonra durma noktasına geldi.

Ancak, ancak iki yüzyıl içinde, tüm bir kıtayı korkutup yeniden şekillendirdiler ve dünyanın uzak bir köşesine seyahat ettiler.
thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

İlgili Başlıklar

thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 1 beğenilmeme
0 cevap
thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
0 cevap
thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
0 cevap
thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
0 cevap
thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
0 cevap
...