menu search
brightness_auto
more_vert

KAYNAK: https://eksisozluk.com/2023-depremi-skandallar-listesi--7573687

afetin yıkıcılığını arttıran nedenlerden, bunların faillerinden ve sorumluluk alanlarından başlayarak süreci yöneten aktörlerin yaptığı açıklamalara, görevlerini hangi bakımlardan ihmal ettiklerine, afetle mücadele edilirken yurttaşı aşağılamalarına ve insanların moralini bozacak beyanlarına, ne varsa işte artık bunların kaydını içeren listedir.

canıyla birlikte haysiyetiyle de oynanan biz sıradan insanların kimin yakasına yapışacağımızı bilmeye ihtiyacımız var. başlıyorum:

---------

bilim insanlarının uyarılarının asla dikkate alınmamış olması

Evden çıkmadan CNN Türk'te Doç. Dr. Azad Sağlam'a denk geldim, iki yaralı yerimden vurdu beni: "Ben buraya bilim insanı olarak değil gönüllü olarak geldim. Bu faylar yüzlerce kez yazıldı, uyarıldı. Kimse dikkate almadı. Biz neden yapıyoruz bu işi, ben yazmak istemiyorum artık." 

Yirmili yaşlarında bir umutla dolu oluyorsun, bir mesleğe, bir coğrafyaya, ortak güzel bir geleceğe sevdalanıyorsun. Sonra yıllar geçiyor, bir şeyler oluyor, bütün umutlarının, hayallerinin bomboş olduğuyla yüzleştiriyorlar seni. Tek gerçek beton. Tek gerçek çimento. 

Concrete reality diye bir kullanım var, beton gerçekliği, yani elinle tutabildiğin gerçeklik anlamında, sadece mecazi bir kalıp değilmiş demek. 

Ülkenin bütün kaynaklarını, bütün geleceğini, bütün umudunu betona gömdük, o beton da bizi ve umutlarımızı gömdü. Bundan daha trajik bir ders hiç bilmiyorum. 

deprem-bilimci prof. dr. naci görür'ün deprem olacağı uyarısının dikkate alınmaması. ayrıca dpt ve tübitak'ın araştırma önerilerini reddetmesi. (detay ve kaynak eklenecek)

* deprem öncesinde hatay belediye başkanı lütfü savaş'ın, deprem hazırlığına konan engellemelerle ilgili beyanı (kaynak, detay eklenecek)

Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş uyarmış: Hatay depreme hazırlıklı değil, hükümet bizi yok sayıyor 


* milli savunma bakanı hulusi akar: tsk'yı derhal seferber etmesi gerekirken bekleyip daha sonra sadece 3500 personel görevlendirdiklerini söyledi. bu sayı, dünya kupası için katar'a gönderilen polis sayısı kadar.

* arama-kurtarma yapacak madencilerin afet bölgesine intikalinin bilerek geciktirilmesi (detay eklenecek)

* afad dışında hiçbir kuruma/stk'ya koordinasyon için izin verilmeyeceğinin açıklanması. bu tek merkezden müdahale fantezisi yüzünden o kadar insan öldü ki! (detay eklenecek, düzeltme)

* enkaz altında hayatta olanların ve enkazdan çıkarılan yaralıların müdahale geciktiği için soğuktan donarak ölmesi (kaynak eklenecek)

* fuat oktay: depremden etkilenen şehirlerde hayatta kalanların özel araçlarıyla bulundukları yeri terk etmeleri çağrısı yaptı. yolları kapatan bir panik dalgası yarattı. yardımları geciktirdi. (kaynak eklenecek)

diyanet işleri başkanlığı'nın sala okunması kararı: enkaz altında küçücük umuda ihtiyacı olan insanlara ölümü çağrıştırmak gibi bir kötülük gördük. bu öylesine büyük bir skandal ki (ali erbaş'tan kaynak eklenecek)

* (bkz: 6306 sayılı kanun) & (bkz: imar barışı)

* deprem yönetmeliğine uygun inşa edildiği söylenen yapıların yıkılması (reklamı yapılan bir residence açılışında isim isim sayiliyordu. o kaynak eklenecek) şu listeye katkı vermek için de lütfen twitter kullanıcısıyla iletişime geçin. sonrasında o listeyi de buraya alırız.

* merkezi yönetimin günlerdir pistleri göçen hatay havalimanı'na müdahale etmemesi. mansur yavaş'ın, inisiyatifi ele aldıklarını duyurduğu tiviti

Hatay Havalimanı'nın en kısa sürede yeniden uçuşlara açılması için çalışmalara başladık. Mesai arkadaşlarımız alandaki hafriyat atıklarını temizliyor.* sanayi bakanı mustafa varank: “uşak’taki üreticilerimiz 1 milyona yakın battaniyeyi bu bölgeye gönderiyor. bu da aslında türkiye’nin üreten bir ülke olduğunun göstergesi. türkiye’yi üreterek büyüyen bir ülke olma yolunda hükûmet olarak desteklemeye devam edeceğiz.” (kaynak)

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: “Uşak’taki üreticilerimiz 1 milyona yakın battaniyeyi bu bölgeye gönderiyor. Bu da aslında Türkiye’nin üreten bir ülke olduğunun göstergesi. Türkiye’yi üreterek büyüyen bir ülke olma yolunda hükûmet olarak desteklemeye devam edeceğiz.”


 

* adıyaman valisi mahmut çuhadar: yardımların yetersiz olduğunu haykıran yurttaşa kameraların önünde güldü.

* show tv muhabiri tuğba södekoğlu: depremzedenin haklı serzenişini terbiyesizce kesti.

fatih altaylı'nın limak ve rönesans gibi kirli sermayeyi aklamak için giriştiği olağanüstü çaba (twitter, kaynak eklenecek)

* afad görevlileri gelmeden trt'nin çekim yapmaya hazırlanması (kaynak eklenecek)

* akademisyen serpil gerdan: depremden etkilenen halkın devlete yük olmaması gerektiğini söyledi.

* bilecik şeyh edebali üni. fizik blm. öğr. üyesi prof. ali ihsan göker: “deprem veya binalar öldürmez, allah öldürür.
o da eceli geleni. depremde ölenler aynı anda mars'ta bile olsalar yine öleceklerdi.”

* kainatın iletişim başkanı fahrettin altun'un muhbir vatandaşı göreve çağırması.

''Dezenformasyon Bildirim Servisi'' halkımızın kullanımına açılmıştır.

Deprem felaketine ilişkin üretilen ve yayılan şüpheli/yalan olduğunu düşündüğünüz haberleri uygulamamızı telefonunuza indirip bildirebilirsiniz.

IOS:
apps.apple.com/tr/app/dbs/id1…

Android:
play.google.com/store/apps/det…

image* adalet bakanı bekir bozdağ: savunma hakkının korunması için baroların talep ettiği ertelemeyi yalnızca afet bölgesiyle sınırlı tuttu (düzeltilecek, kaynak) 

* çevre, şehircilik ve iklim bakanı adil karaismailoğlu: "kurtarma çalışmaları yavaş yavaş düzene girdi." evet, yavaş yavaş dedi (kaynak).

Bakan Karaismailoğlu: Kurtarma çalışmaları yavaş yavaş düzene girdi. 

* akp'li ömer çelikin, cumhur ittifakı olarak sahadayız açıklaması


* akp'li nurettin canikli'nin yanında yakaran yurttaşa kayıtsız kalarak telefonuyla oynaması.

* bakan nureddin nebati: "burada asıl sıkıntı sosyal medyadaki yanlış haberler. binalarda şehitlerimiz var, yaralılar da var. (...) onların (yaralıların) birçoğu deprem binalarından değil, depremden kaçarken yaralananlar vesaire" (detay ve kaynak eklenecek)

* afad'ın tuborg ve efes'ten gönderilecek çok kritik yardımları kabul etmemesi

* bodrum belediyesi yardım kolilerinin üzerindeki bodrum belediyesi logosu akp ilçe teşkilatı tarafından tepkiyle karşılandı ve koliler değiştirildi. ayrıca tırların üzerindeki bodrum belediyesi yazısı kaldırılarak muğla valiliği yazısı asıldı.

Muğla Valiliği, Bodrum Belediyesi'nin gönderdiği yardım Tırına çöküyor… Tweet bu kadar…PES.

* hdp'den gelen yardımların engellenmesi (kaynak eklenecek)

* akp'lilerin izmir'den gelen yardım tırına parti bayrağı asması

AKP Menemen İlçe Başkanlığı, İzmir Valiliği’nin halktan topladığı deprem yardımlarının yüklendiği TIR’dan valiliğin pankartını söküp parti pankartı asarak poz verdi.

imageimage* (bkz: yurt dışı yardım isteklerini diyanete yönlendirmek)

* kızılay (detay ve kaynak eklenecek bkz)

Arkadaşlar, tek bir Kızılay çadırı ve yetkilisi görmüş değilim şu ana kadar. Kumanya vb eksik, enkaz başında karnımızı yine halk doyurdu. Kazanlarla çorba pişirmişler. O kadar dağınık o kadar örgütlenmeden uzak ki herkes her şey. 

Binlerce gönüllü bölgeye akın etti bir mesajla. Şimdi de diyorlar ki ekipmanı olmayan sahaya çıkamaz. bizi organize edecek ve bize ekipman sağlayacaklar diye bekliyoruz adam diyor ki ekipmanı olmayan evine dönsün 

Gönüllü sağlıkçıların enkazdan çıkan kazazedelere damar yolu açması yasakmış. Sorumluluk yapana aitmiş. Ambulans bekleyecekmişiz. Ben elindeki kalifiye gönüllüyü bile kullanmayanlara hiç bir şey demiyorum 


* borsa istanbul'daki spekülatif işlemler ve spk'nın pasif tutumu (detay ve kaynak eklenecek)

iskenderun limanı'ndaki şaibeli yangının günlerdir söndürürülmemesi (uyuşturucu ticareti ile bağlantısı olabileceği iddialarına ilişkin kaynak eklenecek)

* binlerce insanı hayattan koparan irrasyonelitenin özeti: devletin ilk gün yas ilan etmesine rağmen afet bölgesi ilan etmeyip ancak ikinci gün ohal ilan ederken afet bölgesi kararı alması ne anlama geliyor?

Devletin ilk gün YAS ilan etmesine rağmen AFET BÖLGESİ ilan etmeyip ancak ikinci gün OHAL ilan ederken AFET BÖLGESİ kararı alması ne anlama geliyor? 

thumb_up_off_alt 1 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

İlgili Başlıklar

thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 1 beğenilmeme
0 cevap
thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
0 cevap
thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
1 cevap
thumb_up_off_alt 1 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
0 cevap
thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
2 cevap
...