menu search
brightness_auto
more_vert

1 - Bugün sizlere Özgür Özel'in bahsettiği Troll Ordularının nasıl ortaya çıktığını, nasıl çalıştığını ve yöntemlerinden bahsedeceğim

Bu Troll Orduları AKP'nin 2010 yıllarında dijitalleşme dönemine dayanıyor ilk başlarda AKP kendisini temsil etmek forumlarda yazılar yazdırıyordu 

2 - İlk başlarda bu yazılar sırıtmıyordu çünkü hükümet genel olarak bu kadar başarısız değildi ayrıca bu işi yaptırdıkları kişiler bugünkü gibi sövmek yerine mantıklı argümanlarla insanlara fikirlerini benimsetmeyi başarıyorlardı. 

3 - Bu durum 2013'e kadar böyle devam etti fakat 2013'deki gezi eylemleri sonrası AKP gerçekten daha saldırgan bir ekibe ihtiyaç duymaya başladı. R10 üzerinden bot hesaplar, TT çalışmaları, Sosyal medya panelleri, toplu tweet-fav-rt işlemleri yapabilecek app'ler alındı. 

4 - 15 Temmuz darbe girişimi sonrası bu işler daha hızlanıyor ve herkesin o dönemde herkesin bildiği İnci Sözlük'ün sahibi birden sırtını AKP'ye yasladı, 2013'te Gezi eylemleriyle ilgili yüzlerce post atıp muhalif takılan İnci Sözlük birden yön değiştirdi.

image

image

image

5 - İnci Sözlük, o dönemde internette herkesin günde en az 1 kere ziyaret ettiği etkileşim bıraktığı bir yerdi. Birden mizahların arasına AKP'ye fayda sağlayacak tarzda siyasi mizah sıkıştırılmaya başlandı.

imageimageimageimage

6 - Hatta öyle bir boyuta gelmişti ki İnci Sözlük siteye doğrudan AKP reklamları almaya başlamıştı, bunu eleştiren kullanıcıların entryleri silindi fakat silinen entry google indexinde kalmaya devam etti.

image

7 - Trollere her yere atabilecekleri içerikler lazımdı ama içerikleri nasıl üreteceklerini tam olarak bilmiyorlardı işte İnci Sözlük buna ön ayak oldu. Bugün trollerin attığı hazır şablon içeriklerin atası İnci Sözlük. 

8 - Hatta Serkan, bu konuda o kadar kendine güveniyordu ki konferanslar falan veriyordu.
"Sosyal Medya'da Algı Savaşları"image

9 - Serkan'ın o dönemden meşhur "Pelikan Yalısı" fotoğrafı...

image

10 - Buradan sonrasında ise artık troller içeriğin nasıl üretileceğini öğrenmişti, hazır şablonları mizahi içeriklerle birleştirip her yere yapıştırıyorlardı.
O dönemlerde AKP, dijital dönüşüm ofisi açıyor onların tabiriyle "kurumsal hesap" falan yönetiyorlardı bu ofiste.

image

11 - Bu dönem sonrasında AKP içinde bir sürü grup bu pastadan pay alabilmek için troll ekipleri kuruyor, bu ekipler gündeme göre anlık içerik hazırlıyor hazır metinler servis ediyorlar. Bir kişi 10'larca hesap arasında geçiş yapıyor sürekli olarak gündem manipüle ediliyor. 

12 - Bu gruplardan biri Süleyman Soylu'nun ekibiydi, siz bu grubu twitterda pandemi döneminde Soylu istifa ettiğinde gördünüz. Plan şöyleydi Soylu istifa edip bu ekip sürekli olarak tweet atıp sanal bir sevgi seli varmışcasına ortam yaratılacaktı + 

13 - Öyle de oldu. Gerek binlerce tweetle gerek TT botlarıyla olay gündem yapıldı ve Soylu'nun hatası görmezden gelindi ve görevine iade edildi.

image

13 - Bu gruplar Kişisel verilerin sızıntısı olayında da İbrahim Haskoloğlu'yu hedef almıştı, sonrasında kendisi tutuklanmıştı hatırlarsınız.

image

14 - Bu ve buna benzer gruplar istedikleri kişiyi gözaltına alabilmek için kamuoyu yaratıyorlar Gülşen olayında da aylar öncesindeki olayı gündeme getirip yüzlerce kez servis edip Gülşen'in tutuklanmasını sağlamışlardı. 

15 - Ülkemizde gerçekten ceza alması gereken kişiler için yargının harekete geçmesini adeta Twitter'dan sağlıyoruz, adamlar bunun da açığını bulmuş..

Olay basit: Bir kişinin açığını bul cümlesini kırp yüzlerce hesaptan paylaş ve gözaltına alınması için olaya meşruluk kazandır. 

16 - Bir de bu olayların yumuşak halleri var XYZ Sosyal'i hatırlarsınız yaz aylarında konsept hesaplar alıntılayarak erişim yollamaya çalışıyordu. Sonra Furkan adında birisi flood hazırlayıp projeyi baltalamıştı. Projenin sahibi AKP MKYK üyesi Orkun Güzel'in ajansı 3GENDİJİTAL

image

image

17 - Bu projenin amacı muhalifmiş gibi gözüküp gençleri toplayıp kendi istedikleri içerikleri araya serpiştirip gençlerin fikirlerini yavaş yavaş değiştirmekti fakat olay ifşa olunca proje rafa kaldırıldı. 

18 - 3GEN Dijital, bu ajans aynı zamanda youtuberların bir dönem sürekli olarak konuk olduğu bir AKP projesiydi. TBMM'ye gidiliyor bakanla görüşülüyor milletvekili ile challenge videoları çekiliyordu.

imageimageimageimage

19 - Hatta milyonluk televizyonlar yetmedi, sosyal medya haber ağını da kontrol etmek için kendi haber sayfalarını açtılar, istedikleri haberi girip siyasi hesaplardan alıntı girip erişim çekiyorlardı, ona rağmen bu proje de başarısız oldu.

imageimageimage

20 - 140journos'un başlattığı belgeselimsi haber tarzında içeriklerin ilgi gördüğü anlaşılınca bu tarz projelere de yöneldiler. Bu projenin amacı İstanbul'un ulaşım sorununu tamamen İmamoğlu'na bağlamaktı fakat proje ifşa olunca yarıda kaldı ve düz troll tarzında tweetler atıldı.

image

21 - Bir dönemde insanları manipüle etmek için muhalifmiş gibi gözüküp tercihlerini değiştirmeye çalışılıyordu. "Mansur aday olmazsa oy vermem vs."

image

image

22 - Son zamanlarda özellikle seçim zamanında muhalif gibi görünüp fikir mühendisliği hesaplar ortaya çıkacak, aynı zamanda bu haber veya mizah sayfalarında paylaşılmış bir gönderi de olabilir dikkatli olmanızı öneririm. 

23 - Çünkü bu oluşumlar kendilerinin sunabileceği hiçbir şey olmadığını bildikleri için muhalefet üzerinden kendilerini pazarlayıp sizi manipüle etmeye yine çalışacaklardır. 

24 - Beni asıl şaşırtan bu tarz şebekelerin bakanlık seviyesine kadar ulaşabilmesi, zaten görüp duyuyorduk AKP'li olmayan ama elindeki güçle AKP'den para kazanan internet fenomenlerini-oluşumlarnı vs. Bu kişilere karşı zihninizi sürekli açık tutmanız önemli. 

25 - Çünkü çok güvendiğiniz bir hesap, haber sayfası, mizah sayfası bu propagandaya bilerek yada bilmeyerek dahil olabilir.

Bugün ne öğrendik?
- Düz saldırgan troller
- Viral içerik trolleri
- Muhalif gibi görünen troller

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler. 

26 - Ufak bir ekleme yapmam lazım, dümdüz mentionların altında beliren troller demode olduğu için son zamanlarda anonim kimliklerde siyasi fenomenler çıkartıldı, geçtiğimiz aylarda biri ifşa olmuştu :)

4. Kategoriye bu trolleri ekleyebiliriz.

thumb_up_off_alt 1 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

İlgili Başlıklar

thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
0 cevap
thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
0 cevap
thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
0 cevap
thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
0 cevap
...