menu search
brightness_auto
more_vert

imageYurt dışına çıkmak için ücretli/ücretsiz yolları, yurtdışı organizasyonlarını ve devlet destekli bazı eğitim programlarını paylaşacağım. Bu gidişle, incelemenizde fayda olacak :) +++

1) AIESEC
1948'de Avrupalı öğrenciler tarafından kurulan AIESEC, geleceğin liderlerini yetiştirmeyi hedefleyen, dünyanın en büyük öğrenci organizasyonlarından biri. Gönüllü projeler ve staj imkanı sunan platform, gittiğiniz ülkede 6 haftadan 1 yıla kadar kalma fırsatı sağlıyor. 

2) AGH
Avrupa Gönüllü Hizmeti-AGH ya da İngilizce olarak European Voluntary Service-EVS, Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde sosyal içerikli gönüllülük projelerinde yer almak isteyen gençlere yönelik faaliyetler sunuyor. 

Katılacağınız projeler kapsamında yardım kuruluşları, gençlik merkezleri, dernekler, vakıflar, huzur evleri, yetiştirme yurtları ve rehabilitasyon merkezlerinde gönüllü çalışmalarda yer alabilirsiniz. 

En az 2 ay ile 12 aya kadar süren AGH projelerinde, öğrenci ve mezunların 17-30 yaş arasında olması ve anlayabilecekleri kadar İngilizce bilmesi önem arz ediyor. 

3) ERASMUS
Birçoğunuzun bildiği, Avrupa Birliği tarafından yürütülen bir öğrenci değişim programı. Amacı, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde öğrencilere uluslararası eğitim deneyimi yaşatmak. 

4) WORKAWAY
Yurtdışında hem çalışabilir hem de seyahat edebilirsiniz. Bugün 10 milyondan fazla üyeye sahip olan siteye 1 yıllık makul bir ücretle kayıt olabilirsiniz. Dünya çapında 130’dan fazla ülkeden ev sahipleri ve gönüllülerin buluştuğu bir platform. 

5) WWOOF
Yurtdışında hem gezip hem de gönüllü çalışmalara katılmak isteyenlere, 1970 yılından bu yana hizmet veren en yaygın platform olan World Wide Opportunities on Organic Farm yani WWOOF, bugün dünyanın her yerinde organik çiftliklerde gönüllü olarak çalışma fırsatı sunuyor. 

120’den fazla ülkede ev sahipleri ile gönüllüleri buluşturan sitedeki fırsatları görebilmeniz için yıllık olarak 35€’luk bir ödeme yapmanız gerekiyor. 

6) WORK&TRAVEL
1961 yılında Amerika Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenmeye başlanan Work&Travel programları,tüm dünyadan öğrencilerin Amerika’da çalışıp seyahat edebilmelerine yönelik bir kültürel değişim programı. Para kazanırken bir yandan da dilinizi geliştirebilirsiniz. 

7) AFS
Ücretsiz yurtdışı eğitim arıyorsanız, AFS'ye bakabilirsiniz. 1914 yılından bu yana devam eden program, dünyanın en köklü uluslararası değişim organizasyonu. 

Program, tüm dünyadan katılımcılara yurtdışında lise ya da üniversite eğitimi, dil eğitimi, gönüllülük hizmetleri, yurtdışı staj gibi imkanlar sunuyor. Katılımcılar devam eden eğitimleri süresince gönüllü aileler tarafından misafir ediliyor. 

8) INTERRAIL
Interrail, belirli bir süre için, kapsadığı ülkede, 2. sınıf tüm trenlere ücret ödemeden binebilme imkânı sağlayan özel bir tren bileti. Nisan 2007 tarihine kadar bölgesel bilet uygulaması varken, bu sistem yerini Global ve Tek-Ülke şeklinde iki türe bıraktı. 

9) GO OVERSEAS
Online staj, eğitimler ve gönüllülük hakkında çok kapsamlı bir platform. İstediğiniz ülkede gönüllü olma seçeneği ile filtreleme yapabilir ülke tercihinize göre uygulamalara erişim sağlayabilirsiniz. 

10) YLYS
Yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek üzere gönderilecek öğrencileri seçme ve yerleştirme (YLSY) olarak açılımı yapılan, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen bir bursluluk programı. 

Eğitim masraflarınızın tamamı, ulaşım giderleriniz, sağlık masraflarınız, sınav ücretleriniz, kırtasiye giderleriniz gibi birçok harcamanız bu burs kapsamında karşılanır. 

thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

İlgili Başlıklar

thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
1 cevap
thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
0 cevap
thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
1 cevap
thumb_up_off_alt 1 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
0 cevap
...