menu search
brightness_auto
more_vert

Linux ve UNIX nedir?

Çekirdek Nedir?

çekirdek

İşletim sistemi çekirdeği, kısaca çekirdek (kernel), işletim sistemindeki her şeyin üzerinde denetimi olan merkezi bileşenidir. Uygulamalar ve donanım seviyesindeki bilgi işlemleri arasında bir köprü görevi görür. 1

UNIX Nedir?

UNIX

UNIX bir işletim sistemi çekirdeğidir. İsterseniz bu çekirdek üzerine işletim sistemi inşa edebilir ve isteğinize göre kişiselleştirebilirsiniz ancak UNIX çekirdeğinin birden fazla versiyonu vardır ve bunların hepsi özgür yazılım değildir.

Günümüzdeki bazı işletim sistemleri UNIX çekirdeği üzerine inşa edilmiştir. Bu işletim sistemlerine örnek olarak Mac OS ve BSD sistemlerini gösterebiliriz.

Peki ya bu Linux ne olaki?

Linux

Linux aynı şekilde bir işletim sistemi çekirdeğidir. Linux çekirdeği Linus Torvalds tarafından UNIX'ten ilham alınarak yazılmış özgür ve açık kaynak bir çekirdektir.

Aralarındaki farkı anlatmak gerekirse Linux üzerine geliştirilmiş işletim sistemleri (dağıtımlar) özgür ve açık kaynak olduğu için Linux tabanlı işletim sistemlerini istediğiniz gibi değiştirebilir, özelleştirebilir, hatta isterseniz dağıtabilirsiniz.

İsterseniz kendi dağıtımınızı geliştirebilir veya var olan bir dağıtımın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Dağıtımlar

Distros

Az önce anlattığım gibi Linux çekirdeği üzerine inşa edilmiş işletim sistemleri dağıtım olarak adlanır. Bazı dağıtımlar direkt çekirdek üzerine, bazılarıysa diğer dağıtımların üzerine inşa edilmiştir.

Binlerce Linux dağıtımı mevcuttur. Bu dağıtımların bazıları sunucular için, bazıları siber güvenlik için bazılarıysa normal ev kullanıcısı için geliştirilmiştir.

Popüler Dağıtımlar

Popular distros

Popüler Linux dağıtımlarına örnek olarak Ubuntu, Mint, Debian, Fedora, Arch, openSUSE, Manjaro ve diğerlerini sayabilirim. Yeni başlayanlar için Ubuntu veya Debian tabanlı dağıtımları öneririm.

Eğer ilk defa Linux kuruyorsanız Ubuntu, Mint, Elementary gibi kullanması kolay kullanıcı dostu dağıtımlarla başlamanız sizin için daha kolay olacaktır.

Daha deneyimli bir kullanıcı olduktan sonraysa Fedora, openSUSE ve Arch gibi daha zor dağıtımları da kullanabilirsiniz.

thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

İlgili Başlıklar

thumb_up_off_alt 1 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
0 cevap
thumb_up_off_alt 1 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
6 cevap
thumb_up_off_alt 1 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
0 cevap
thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
0 cevap
thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
0 cevap
...