menu search
brightness_auto
more_vert

seneler boyu kırık bir burunla dolaştıktan sonra iliadin ve otrivine'e ayrı ayrı bağımlılıklar geliştirmiş biri olarak bu konunun eksperi benim bence.

image

öncelikle burun tıkanıklığının sebebini anlamak lazım. burun tıkanıklığı burun içerisinde konka denilen lanet et parçalarının ödemlenmesi ya da hipertrofisi sonucu büyümesinden meydana geliyor. eğer yalnızca ödemse sorun, işimiz biraz daha kolay, ödemi atarak bu sorunu çözebiliriz ama hipertrofi olduysa şu "burnumdan et aldırdım" ameliyatından olmak gerekir.

diyelim ki nezlesiniz veya bir şeye alerjiniz var, buna reaksiyon olarak da konkalarınız ödemlendi ve şişti, neler yapılabilir?

1. buhar uygulaması. sıcak uyguladığınız yerdeki damarlar genişleyeceğinden oradaki sirkülasyon hızlanır, dolayısıyla ödem daha hızlı bir şekilde çözülür. dolayısıyla sıcak çay çorba içmek, hatta direkt olarak kaynamış bir suyun altında yüzünüzü tutmak burnunuzun açılmasını sağlayacaktır.

2. mentollü bir şeyler solumak. mentol burundaki trpm8 reseptörlerini uyardığı için burnunuza daha fazla hava akışı oluyormuş hissini verecektir. aslında bu bir yanılsamadır ama yine de anlık olarak rahatlatır, daha iyi nefes alıyormuşsunuz hissi uyandırır.

3. sümkürmekten kaçının. tabii ki nezleyken veya burnunuz tıkalıyken burnunuzu sümkürme ihtiyacı hissedersiniz ama bu işlemle yarattığınız basınç yine konkalarınızdaki ödemin daha kalıcı olmasına sebep olacaktır. burnunuz akıyorsa sadece silin.

4. odanızı nemlendirin. kuru hava soluyorsanız zaten hassas olan burnunuz ve boğazınızı irite edersiniz. bir nemlendirici kullanıyorsanız bunda esansiyel yağlar kullanabilirsiniz (mesela çay ağacı yağı süper nefes açar)

5. yatarken yüksek bir yastık kullanın. yerçekiminin hikmeti sayesinde hem burnunuzdan akacak olanın içeride sıkışmamasına yardımcı olursunuz hem de konkalarnıza belli bir yöne doğru şişmeleri konusunda engel olursunuz.

6. breathe right kullanın. çalışma prensibi çok ilkelce gelse de zaten tıkalı olan hava kanallarınızı bir nebze fiziksel çektirmeyle açacak, daha iyi soluk almanızı sağlayacaktır.

7. sabır erdemdir. eğer bir burun spreyi bağımlılığından kurtulma aşamasındaysanız lütfen ama lütfen 5. 6. saatten sonra pes edip fıstlatmayın. maksimum bir gününüz yanacak ama hayat kaliteniz vallah billah düzelecek.

8. çok mu darda kaldın, diüretik kullan. bu da benim saçma sapan üretip, kbb'ci arkadaşıma sorduğumda güzel bir mizansenle anlattığı çözüm yöntemi, önce çalışma prensibini anlatayım. diüretik ilaçlar vücuttaki fazla suyun yani ödemin atılmasını sağlıyor. e konkanın içindeki de fazla su, yani ödem. yani bu ilacı alırsam oradaki fazla su da boşalır. sence olmaz mı bu dohtor diye sorduğumda da kbb'ci arkadaşım "şurada bir hırsızlık oluyor diye atom bombası atar mısın? atarsan evet hırsızlığı önlemiş olursun ama biraz ekstrem bir çözüm değil mi sence de?" demişti. evet abartı bir çözüm ama pratikte işe yarıyor arkadaşım. ama siz siz olun diüretik kullanacaksanız bu iş için hele de çok su içmeyen bir insansanız burnu düzeltecez diye böbreklerinizi çaktırmayın, gidin önce bir doktora danışın, öyle karşı komşunun kızına ilaç vermişler, o iyileşti gerisini sen kullan'cılık yapmayın benden duyup.

9. biber veya hardal acısı bir şeyler tüketin. biber acısı direkt olarak göz yaşartacağından burnunuzu içerden nemlendirecek, hardal acısı da (o da soğan, wasabi ve daha nicegiller) beyninizi öyle bir uyarılma sonrasında sanki hava kanallarınız açıkmışçasına uyaracak.

thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

İlgili Başlıklar

thumb_up_off_alt 1 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
0 cevap
thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
2 cevap
thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
0 cevap
thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
2 cevap
thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
0 cevap
...