menu search
brightness_auto
more_vert

Uzaydan Görüntülenen Dünya

Dünya'yı bir yapboz gibi kaplayan tektonik plakalar, tırnaklarımızın uzadığı kadar hızlı hareket eder, ancak büyüleyici bir videonun ortaya koyduğu gibi, bir milyar yıl boyunca tüm gezegeni dolaşmak için yeterlidir.

Şimdiye kadar bir araya getirilmiş en eksiksiz tektonik plaka hareketlerinden birinde, bilim adamları 2021'de 1 milyar yıllık hareketi 40 saniyelik bir video klibe sığdırdı, böylece bu dev kaya levhalarının zaman içinde nasıl etkileşime girdiğini görebiliriz.

Levhalar hareket ettikçe iklimi, gelgit modellerini, hayvan hareketlerini ve evrimlerini, volkanik aktiviteyi, metal üretimini ve daha fazlasını etkiler: onlar sadece gezegeni örten bir kaplamadan daha fazlasıdır, etkileyen bir yaşam destek sistemidir. yüzeyde yaşayan her şey.

Doktorasını Sydney Üniversitesi'nde tamamlayan yerbilimci Michael Tetley, 2021'de Euronews'e yaptığı açıklamada, "İlk kez, tüm sınırlar dahil olmak üzere eksiksiz bir tektonik modeli inşa edildi" dedi.

"İnsan zaman ölçeğinde, işler yılda santimetre olarak hareket eder, ancak animasyondan da görebileceğimiz gibi, kıtalar zamanın her yerindeydi. Bugün Antarktika gibi soğuk, buzlu bir misafirperver yer olarak gördüğümüz bir yer, aslında bir zamanlar oldukça sakindi. ekvatorda güzel bir tatil yeri."

Plakaların hareket etmesi ve kayması videoyu izlerseniz oldukça iyi bir manzaradır - yakın komşu olan kara kütleleri uzak kuzenler haline gelir ve bunun tersi de olabilir ve ülkelerin ve kıtaların ne kadar yakın zamanda yerleştiğine şaşırabilirsiniz. Bugün bildiğimiz pozisyonlar.

Bilim adamları gelecekte gezegenimizin ne kadar yaşanabilir olacağını ve temiz bir enerji geleceği sağlamak için ihtiyaç duyduğumuz metal kaynakları nerede bulacağımızı tahmin etmek istiyorsa, bu hareketleri ve kalıpları anlamak çok önemlidir.

Plaka hareketi , jeolojik kayıtların incelenmesi yoluyla tahmin edilir - alt tabakaların Dünya'nın dönme eksenine göre tarihi konumları hakkında veri sağlayan manyetizma ve geçmiş jeolojik plaka bulmacalarının parçalarını bir araya getirmeye yardımcı olan kaya örneklerinde kilitli malzeme türleri.

Burada ekip, hem kıtaların hareketlerine hem de levha sınırları boyunca etkileşimlere bakarak şu anda mevcut olan en uygun modelleri seçmek ve birleştirmek için büyük çaba harcadı.

Sydney Üniversitesi'nden yerbilimci Sabin Zahirovic , "Dünya Gezegeni, bilinen kayalık gezegenler arasında benzersiz bir şekilde sürekli olarak birbirini iten plakalardan oluşan yüzeyiyle inanılmaz derecede dinamiktir" dedi.

"Bu levhalar, tırnakların büyüdüğü hızda hareket eder, ancak bir milyar yıl 40 saniyeye toplandığında büyüleyici bir dans ortaya çıkar. Okyanuslar açılıp kapanır, kıtalar dağılır ve periyodik olarak yeniden birleşerek devasa süper kıtaları oluşturur."

Bilim adamları geçmişe ne kadar ileri giderlerse, levhaların nasıl hareket ettiğini tahmin etmek o kadar zorlaşır ve bu durumda, özellikle Neoproterozoyikten Kambriyen'e (1.000 ila 520 milyon yıl önce) dönemler dikkatlice çizildi ve daha fazla eşleşmek için sıraya alındı. sahip olduğumuz modern kayıtlar.

Bu plakaların ilk olarak nasıl oluştuğu ve bu oluşumun ne zaman gerçekleştiği ile ilgili sorular devam ediyor , ancak her yeni veri noktası, Dünya'nın eski tarihini anlamamıza yardımcı oluyor - hatta bazı modellerde eksik plakaları hesaba katıyor.

Bilim adamları, çalışmalarının daha ince ayrıntılardan yoksun olduğunu kabul ediyorlar - çünkü tüm gezegene ve bir milyar yıla yayılıyor - ancak bu hareketlerin ve etkilerinin gelecekteki çalışmaları için yararlı bir kaynak ve temel olarak hareket edebileceğini umuyorlar. gezegendeki diğer her şeyde var.

Sydney Üniversitesi'nden yerbilimci Dietmar Müller , "Ekibimiz son milyar yılda tamamen yeni bir Dünya evrimi modeli yarattı" dedi.

"Gezegenimiz yaşama ev sahipliği yapma biçiminde benzersizdir. Ancak bu ancak levha tektoniği gibi jeolojik süreçler gezegensel bir yaşam destek sistemi sağladığı için mümkündür."

thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

İlgili Başlıklar

thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
0 cevap
thumb_up_off_alt 1 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
2 cevap
thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
1 cevap
thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
0 cevap
thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme
0 cevap
...